Takaisin esteille / Estealkeet PIENRYHMÄ 5h

***** UUSI KURSSI ALKAA!! *****

Opetuksesta vastaa: Essi Kansikas

Kurssi alkaa keskiviikkona 11.03.2020 ja päättyy 08.04.2020 (5h)
Kurssikoko INTENSIIVINEN 4 ratsastajaa.

*Klo: 20:00 – 21:00 (3 paikkaa vapaana)

Hinta: Naistenpäivä TARJOUS! 180€ (norm.255€)

*kurssi järjestetään mikäli osallistujia on vähintään 3.

Tekisikö mielesi hypätä esteitä pitkästä aikaa? Kiinnostaako esteratsastus, mutta et ole vielä uskaltautunut hyppäämään?

Tämä kurssi on silloin juuri sinua varten!

Tunnit on tarkoitettu ratsastajille, joilla on jo jonkin verran estekokemusta tai pidempi tauko esteiltä. Myös ratsastajat, jotka eivät ole hypänneet esteitä, mutta hallitsevat hevosen hyvin, ovat tervetulleita. Tehtävät sovitetaan kunkin ratsastajan taitotasolle sopiviksi ja harjoitukset aloitetaan puomi- ja kavalettitehtävillä kohti estetehtäviä ja radan ratsastamista. Tunneilla opetellaan istumaan kevyessä istunnassa. Harjoitellaan puomeille ja kavaleteille oikeaa lähestymistä ja tempoa.

Käytössänne on laadukkaat hyvin koulutetut, hyvin hoidetut ja turvalliset opetushevoset. Laadukkaat jokaiselle hevoselle ammattilaisten sovittamat istuvat lajinmukaiset varusteet. Estesatulat estetunneilla jotka auttavat ja tukevat ratsastajaa olemaan oikeassa asennossa mentäessä esteitä ja esteharjoitteita. Koulutunneilla koulusatulat jotka mahdollistavat oikean istunnan ja tuen mahdollistamaan liikkeiden mukana tasapainoisen istunnan.

Ratsastuskoulullamme on maneesi, joten ulkona ei tarvitse säässä kuin säässä ratsastella. Kaarimaneesissamme on kovillakin pakkasilla miellyttävä lämpötila ratsastaa. Halli on aina +10°C ulkolämpötilaa lämpimämpi.

Estekalustomme on uusi ja se täyttää kaikki turvallisuusmääräykset.

Käytössänne on myös langattomat NoShout Rapide ääniyhteys kuulokkeet. Laitteen avulla saavutamme oppilaiden ja opettajan välille entistä paremman yhteyden.  Artikulointi on helpompaa ja ohjeet menevät selkeämmin perille.

Tiedustelut ja Varaukset:

p. 044 987 5630. Soittoajat ja tekstiviesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00

mantsalanratsastuskoulu@gmail.com tai facebook Mäntsälän Ratsastuskoulu messenger viestillä.

Kun varaus on tehty, saat sähköpostilla varausmaksusta laskun. Varausmaksun maksaminen varmistaa paikan varatulle kurssille.

Varausmaksu 50€ sisältyy kurssin hintaan, eikä sitä palauteta asiakkaan peruessa tulonsa kurssille.

Maksutavat

  • Käteinen sekä yleisimmät maksukortit:
    – Visa, MasterCard, American Express, Maestro, V pay, Electron, JCB
  • MobilePay
  • Tyky-maksuvälineet
  • Smartum – liikunta ja kulttuurisetelit
  • ePassi, sporttipassi
  • Edenred Virike
  • Eazybreak
  • Lasku 1 erässä.

Ratsastajia EI ole vakuutettu ratsastuskoulun puolesta.

 

Tunneille tultaessa ja tuntien peruminen:

Saavuthan tunneille hyvissä ajoin ennen ratsastustuntisi alkamista, mielellään puolituntia ( 30min) aikaisemmin.

Tuntien peruminen:

Muualle kuin tuntipuhelimeen tekstiviestillä ilmoitetut peruutukset eivät ole voimassa ja niitä ei lasketa perutuiksi tunneiksi.

Ratsastustuntien peruminen tai siirtäminen tulee tehdä viimeistään ratsastustuntia edeltävänä päivänä (24h).  Samalla sovitaan myös korvaava ratsastustunti Rästi Ruudusta. Tee peruutus tekstiviestillä numeroon: 044 987 5630. Soittoajat ja tekstiviesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00 ja huolehdithan että saat peruutuksesta kuittauksen. Sairaustapauksissa peruutus tulee tehdä samana päivänä klo 11:00 mennessä.

Myöhässä peruttu tai siirretty tunti lasketaan käytetyksi eikä sitä voi enää käyttää.

Nämä säännöt koskevat kaikkia tunteja. Kausikortti tunteja, 10xkortteja, 5xkortteja ja yksityistunteja jne…