Pia “Pinkki” Varjosen kurssit

Ratsastukseen liittyviä poimintoja

hevosen anatomiasta & biomekaniikasta

 

Lauantaina 7.3.2020

Harvinainen tietopaketti hevosen anatomiasta ja liikemekaniikasta. Jokaiselle ratsastajalle tärkeä aihe! Tämän jälkeen hevosta on helpompi ymmärtää ja pyrkiä ratsastamaan sitä oikein huomioiden jokaisen hevosen erilaisuuden. Heikkoudet ja vahvuudet. Aihetta avataan kurssilla havainnollisesti ja mielenkiintoisesti. Teorian lopussa aikaa vapaaseen keskusteluun aiheesta Pian kanssa. Nyt jos koskaan on oiva tilaisuus täydentää sitä omaa ratsastajan työkalupakkia!

“Ratsastaminen on aina helpompaa kun tiedämme hevosen rakenteesta ja askellajeista enemmän sekä tunnistamme termit ja nimikkeet”

“Teoriassa käymme läpi hevosen rakenteesta ja askellajeista asioita joita olen opettaessani ratsukoita huomannut että ihmiset eivät useinkaan tiedä ja ovat tunneilla ymmällään kun ohjeita tulee nopeaan tahtiin ja saattaa tulla termejä joita ei vain koskaan ole ehditty tunneilla selventää tai asia on joltain osin jäänyt epäselväksi”

“Koen että jokaisen ratsastajan velvollisuus on osata hevosen rakenteen osien nimet ja tietää edes jotain askellajeista. Olen kiinnittänyt huomiota, että moni ei edes tiedä mitä tarkoittaa yliastunta, tai mitä oikeasti tarkoittaa kun sanotaan että laukan pitäisi olla kolmitahtista. Tai kun opettaja huudahtaa tunnilla “takajalat alle”, niin miten ja mitä siinä tapahtuu? Moni ei tiedä.  Potkaisen pohkeella ja nyppäsen ohjista??”

– Pia Varjonen

 

Päivän aikataulu:

Kurssi alkaa teorialla klo: 10:00 – 11:30 (90minuuttia)

Ryhmä I klo: 12:00 – 13:00 HeC/B (TÄYNNÄ)

Ryhmä II klo: 13:00 – 14:00 HeB (TÄYNNÄ)

Hinta: 90€

Ratsastusryhmät ovat 5 henkilön intensiivisiä pienryhmätunteja.

 

Osallistuminen pelkkään teoria osuuteen klo: 10:00-11:30 (90minuuttia)

Hinta: 10€

 

Varaukset:

p. 044 987 5630. Soittoajat ja viesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00

mantsalanratsastuskoulu@gmail.com tai facebook Mäntsälän Ratsastuskoulu messenger viestillä.

Tunneille saa osallistua myös omalla hevosella. Maksat tuntihinnan. Emme peri erillistä maneesimaksua.

Maksuvälineenä käy lasku, käteinen, yleisimmät maksukortit, smartum, ePassi sporttipassi, Edenred virikesetelit, Eazybreak, TyKy ja MobilePay.

 

Valmennustuntien peruminen tulee tehdä viimeistään kaksi päivää ennen valmennusta (48h)

Laskutamme perumattomat/myöhässä perutut ratsastukset normaalisti.

Tervetuloa ratsastamaan ja seuraamaan valmennuksia!

 

Lisätietoja Piasta ja hänen valmennus metodeistaan saatte hänen omilta kotisivuiltaan jonne pääsette TÄÄLTÄ