Korona-ajan toimintaohjeet

Ratsastus on yksilölaji jota harrastaessamme emme väkisin joudu kosketuksiin muiden ihmisten
kanssa. Jatkamme ratsastuskoulutoimintaamme huomioiden aina sen hetkiset Suomen
hallituksen sekä aluehallintoviranomaisen antamat suositukset ja säännöt.


Tallille ei saa saapua sairaana, jos perheenjäsenesi tai lähipiirisi sairastaa tai jos olet palannut ulkomailta viimeisen kahden viikon (14 vrk) aikana. Yskiminen tai aivastaminen on suojattava kainaloon tai kyynärtaipeeseen.


Ilmoitukset poissaoloista viipymättä Hopotiin.
Menethän talliin vasta kun olet pessyt kätesi. Kädet kuuluu pestä asiakas-WC:ssä. Pese käsiäsi 20
sekunnin ajan saippualla, huuhtele kädet ja kuivaa kätesi kertakäyttöisiin käsipyyhkeisiin ja laita
ne vessassa olevaan roskakoriin. Käytä paperia säästeliäästi. Pese kätesi myös tallilta pois
lähtiessäsi.


Tallille saa tulla aikaisintaan 20 minuuttia ennen oman ratsastustunnin alkua. Koska ryhmäkoot ovat niin pienet, mukana saa olla saattaja, mutta ylimääräisiä katsojia ei. Vältä turhaa asioiden koskettelua.

Tallissa on MASKIPAKKO! Ratsastettaessa ei ole maskipakkoa.

Tallin ovelta löytyy käsidesiä ja kasvomaskeja, mikäli oma on unohtunut. Pue maski puhtailla käsillä kasvoillesi ennen talliin menoa.


Tallissa ja maneesissa saa olla kerrallaan enintään kymmenen ihmistä. Jotta välttäisimme turhan ruuhkan ja siten huolehtimaan turvaväleistä myös tallissa, on ennen talliin menoa kysyttävä ovensuusta kuuluvalla äänellä henkilökunnalta voiko talliin tulla.


Mikäli hevosesi on jo edellisellä tunnilla, odotathan ratsastustunnin alkua autossa tai pihalla
säilyttäen turvaetäisyydet muihin ihmisiin. Toimistossa tai katsomossa ratsastustunnin alun
odottaminen on kielletty.


Tallista on poistuttava viimeistään 20 minuuttia ratsastustunnin jälkeen. Tällä vältämme eri ryhmien asiakkaiden kohtaamiset tallissa. Mikäli hevonen jatkaa toiselle tunnille, on tallista poistuttava välittömästi. Mikäli tiedät hevosesi jatkavan ratsastustunnin jälkeen, vie tavarasi autoon tai maneesiin jotta voit poistua suoraan käymättä tallissa.


Mikäli hevosesi ei jatka seuraavalle ratsastustunnille, desinfioidaan kädet ja puetaan maski kasvoille jo maneesissa. Käsidesiä ja maskeja on saatavilla myös maneesissa. Näin varmistamme turvallisen liikkumisen hevosten kanssa takaisin talliin. Suosittelemme pitämään mahdollisuuksien mukaan omia maskeja matkassa.


Hevosten satulat, suitset ja muut varusteet tuodaan henkilökunnan toimesta valmiiksi
karsinoiden eteen. Näin vältämme asiakkaiden kohtaamiset satulahuoneessa. Tunnin jälkeen
kuolaimet pestään vesikarsinassa ja varusteet voi puhdistaa hevosen karsinan luona turvavälit
säilyttäen. Varusteet voi jättää karsinoiden eteen. Mikäli ratsullesi tulee ratsastustunnin jälkeen kylmäyssuojia, huolehtii iltatallityöntekijä niiden poistamisen, jotta pääsette poistumaan ennen seuraavien asiakkaiden saapumista. Poikkeuksena päivän viimeiset ryhmät.


Toivomme, että annettuja ohjeita noudatetaan, jotta voimme taata toistemme sekä hevosten
hyvinvoinnin.