Anitan koulukurssi: Perusratsastuksen ABC 29.05 LOPPUUNMYYTY!

LOPPUUNMYYTY!

Hyvän perusratsastuksen kautta harmooniseksi ratsukoksi

 

 

Hyvä perusratsastus on kaiken ratsastuksen perusta. Oikein rakennettu vankka perustus auttaa ratsastuksen saralla tulevaisuudessa.

Kurssilla ratsastetaan taso ryhmissä ja tehtävät ovat jo niitä tuttuja ratsastus tasosi asioita, mutta pureudumme pintaa syvemmälle mitä tehtävissä ja liikkeissä vaaditaan ratsukolta ja kuinka ne tulisi ratsastaa oikein. Kurssilla ratsastetaan toinen tunti kouluaitojen sisäpuolella.

Kurssilla kiinnitetään huomiota ratsastajan istuntaan, apujen käyttöön ja perehdytään ratsastustasoittain (Helppo C, Helppo B ja Helppo A) Mitä kullakin tasolla ratsastettaessa vaaditaan ja mitkä ovat näiden tasojen erot ja mitä edellytetään päästäkseen seuraavalle tasolle. Mitä eri tasoilla ratsastettaessa vaaditaan kilpailtaessa mm. muoto, tahti ja liikkeet. Miten nämä tulisi ratsastaa ja mihin erityisesti kiinnittää huomiota.

Kurssilla harjoitellaan ryhmittäin (Helppo C, Helppo B ja Helppo A) kouluratojen osia. Kurssilla käydään vielä koulukilpailujen sääntöjä läpi. Esimerkiksi mitä halutaan nähtävän kun puhutaan tahdista, muodosta, askellajien pidennyksestä tms.

Teoriassa perehdytään aiheeseen myös silmiä avaavien demo ratsukoiden muodossa jossa ratsastuksen tasot esitetään. Demossa saa myös rohkeasti kysyä mieltä askarruttavia asioita joita voidaan havainnollistaa ja avata ratsukoiden kanssa käytännössä (Helppo C, Helppo B ja Helppo A)

 

Osa II lauantaina 29.05

Yksipäiväinen kouluratsastuksen TEHO kurssi jossa päivä aloitetaan ratsastuksella tason mukaan jaetuissa TEHO MIKRO pienryhmissä (4 ratsukkoa) jonka jälkeen siirrytään yhdessä kevyen lounaan jälkeen teoriatunnille maneesiin (90min).

Teoriassa pureudutaan seuraavan tunnin aiheeseen.

Ilmoitattehan mahdollisista ruoka-aineallergioista tai erityisruokavalioista 48h ennen kurssin alkua.

 

Päivän aikataulu:

Ryhmä I klo: 09:00 – 10:00 Helppo C (TÄYNNÄ)

Lounas ryhmä I 11:30 – 12:00

Ryhmä II klo: 10:00 – 11:00 Helppo B (TÄYNNÄ)

Lounas ryhmä II 12:00 – 12:30

 Ryhmä III klo: 11:00 – 12:00 Helppo B/A (TÄYNNÄ)

Lounas ryhmä III 12:30 – 13:00

Teoria ja demoratsukot (90min) 13:00 – 14:30

Ryhmä I klo: 15:00 – 16:00 Helppo C

Ryhmä II klo: 16:00 – 17:00 Helppo B

Ryhmä III klo: 17:00 – 18:00 Helppo B/A

Hinta: 160€

 

Tiedustelut ja Varaukset:

p. 044 987 5630. Soittoajat ja tekstiviesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00

mantsalanratsastuskoulu@gmail.com

Kurssit (I,II) myydään koko päivän pakettina. Emme ota varauksia vain toiselle kurssin tunnille.

Tunneille saat osallistua myös omalla hevosella. Maksat tuntihinnan. Emme peri erillistä maneesimaksua. Karsinapaikka järjestyy hevosellesi valmennuksen ajaksi.

Valmennustuntien peruminen tulee tehdä viimeistään kaksi päivää ennen valmennusta (48h)

Laskutamme perumattomat/myöhässä perutut ratsastukset normaalisti.

Tervetuloa ratsastamaan ja seuraamaan valmennuksia!