Aikuisten TEHO REMIX kurssi 5h. Alkaa torstaina 4.2!

No NYT!

Opetuksesta vastaa: Anita Arponen ja Essi Kansikas

Kurssi alkaa Torstaina 04.02.2021 ja päättyy 04.03.2021 5h

Kurssikoko MIKRO = 4 ratsastajaa.

*Klo: 17:00 – 18:00 (3 paikkaa vapaana)

Hinta: 295€ (59€/h)

*kurssi järjestetään mikäli osallistujia on 4.

Tämä kurssi sopii ratsastustasolta Helppo C eteenpäin kaikille kiinnostuneille!

Aikuisten REMIX TEHO kurssi joka alkaa kahdella (2) Anitan opettamalla SUPER istuntaa korjaavilla tunneilla. Tunneilla kiinnitetään huomiota erityisesti ratsastajien erilaisiin vinouksiin, jäykkyyksiin, ryhtiin, tasapainoon ja kehonhallinnan ongelmiin ja niiden ratkomiseen. Keskittyen kunkin ratsastajan yksilölliseen kehonhallintaan ja istunnan haasteisiin.

Kurssi jatkuu siitä kolmella (3) Essin TEHO estetunnilla. Harjoitukset aloitetaan puomi- ja kavalettitehtävillä kohti estetehtäviä ja radan ratsastamista. Tunneilla opetellaan istumaan kevyessä istunnassa. Harjoitellaan puomeille ja kavaleteille oikeaa lähestymistä ja tempoa.

Ryhmä koko on TEHO pienryhmä MIKRO 4 ratsukkoa/h.

Käytössänne on laadukkaat ja hyvin koulutetut, hyvin hoidetut ja turvalliset opetushevoset. Laadukkaat jokaiselle hevoselle ammattilaisten sovittamat istuvat koulu sekä estesatulat jotka auttavat ja tukevat ratsastajaa olemaan oikeassa asennossa mentäessä kouluratsastusta ja esteharjoitteita.

Ratsastuskoulullamme on liimapuu kaari maneesi, joten ulkona ei tarvitse säässä kuin säässä ratsastella. Kaarimaneesissamme on kovillakin pakkasilla miellyttävä lämpötila ratsastaa. Kovilla pakkasilla ulkona paukkuu pakkanen -21°C ja meillä on maneesissa -5°C.

Estekalustomme on uusi ja monipuolinen. Kalusto täyttää kaikki turvallisuusmääräykset.

Opettajalla on käytössä äänen vahvistin kaijutin. Laitteen avulla saavutamme oppilaiden ja opettajan välille entistä paremman yhteyden.  Artikulointi on helpompaa ja ohjeet menevät selkeämmin perille.

 

Tiedustelut ja varaukset:

Iina Tikkanen p. 044 987 5630.

Soittoajat ja tekstiviesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00

mantsalanratsastuskoulu@gmail.com

Kun varaus on tehty, saat sähköpostilla varausmaksusta laskun. Varausmaksun maksaminen varmistaa paikan varatulle kurssille.

Varausmaksu kurssille 50€ joka sisältyy kurssin hintaan, eikä sitä palauteta asiakkaan peruessa tulonsa kurssille.

Maksutavat

  • Käteinen sekä yleisimmät maksukortit:
    – Visa, MasterCard, American Express, Maestro, V pay, Electron, JCB
  • MobilePay 55706
  • Tyky-maksuvälineet
  • Smartum – liikunta ja kulttuurisetelit
  • ePassi, sporttipassi
  • Edenred Virike
  • Eazybreak
  • Lasku 1-2 erässä. Emme peri erillistä laskutuslisää erämaksuista.

Ratsastajia EI ole vakuutettu ratsastuskoulun puolesta.

 

Tunneille tultaessa ja tuntien peruminen:

Saavuthan tunneille hyvissä ajoin ennen ratsastustuntisi alkamista, mielellään puolituntia ( 30min) aikaisemmin.

Tuntien peruminen

Muualle kuin tuntipuhelimeen tekstiviestillä ilmoitetut peruutukset eivät ole voimassa ja niitä ei lasketa perutuiksi tunneiksi.

Ratsastustuntien peruminen tai siirtäminen tulee tehdä viimeistään ratsastustuntia edeltävänä päivänä (24h).  Samalla sovitaan myös korvaava ratsastustunti Rästi Ruudusta. Tee peruutus tekstiviestillä numeroon: 044 987 5630. Soittoajat ja tekstiviesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00 ja huolehdithan että saat peruutuksesta kuittauksen. Sairaustapauksissa peruutus tulee tehdä samana päivänä klo 11:00 mennessä.

Myöhässä peruttu tai siirretty tunti lasketaan käytetyksi eikä sitä voi enää käyttää.

Nämä säännöt koskevat kaikkia tunteja. Kausikortti tunteja, 10xkortteja, 5xkortteja ja yksityistunteja jne…