Takaisin esteille / Estealkeet 3.8-5.10.2018 10h (4 paikkaa vapaana)

 

Tekisikö mieli hypätä esteitä pitkästä aikaa? Haluaisitko varmuutta esteille lyhyeltä tehokurssilta? Kiinnostaako esteratsastus, mutta et ole vielä uskaltautunut hyppäämään? Tämä intensiivinen pienryhmä on silloin juuri sinua varten! Kurssi on suunniteltu kokonaisuudeksi ja tunneille otetaan enintään neljä ratsastajaa.

Tunnit on tarkoitettu ratsastajille, joilla on jo jonkin verran estekokemusta tai pidempi tauko esteiltä. Myös ratsastajat, jotka eivät ole hypänneet esteitä, mutta hallitsevat hevosen hyvin, ovat tervetulleita. Tehtävät sovitetaan kunkin ratsastajan taitotasolle sopiviksi ja harjoitukset aloitetaan puomi- ja kavalettitehtävillä kohti estetehtäviä ja radan ratsastamista. Tunneilla opetellaan istumaan kevyessä istunnassa. Harjoitellaan puomeille ja kavaleteille oikeaa lähestymistä ja tempoa.

Ratsastuskoulullamme on maneesi, joten ulkona ei tarvitse säässä kuin säässä ratsastella. Käytössänne on myös langattomat NoShout Rapide ääniyhteys kuulokkeet. Laitteen avulla saavutamme oppilaiden ja opettajan välille entistä paremman yhteyden.  Artikulointi on helpompaa ja ohjeet menevät selkeämmin perille.

Opetuksesta vastaa: Essi Kansikas

Kurssi alkaa perjantaina 3.8.2018 ja päättyy 5.10.2018 (10h)
Kurssikoko 4 ratsastajaa.

Klo: 20.00 – 21.00 (4 paikkaa vapaana)

Hinta

 450€

*kurssi järjestetään mikäli osallistujia on vähintään 3.

 

Varaukset:

p. 044 987 5630. Soittoajat ja viesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00

mantsalanratsastuskoulu@gmail.com tai facebook Mäntsälän Ratsastuskoulu messenger viestillä.

 

Kun varaus on tehty, saat sähköpostilla varausmaksusta laskun. Varausmaksun maksaminen varmistaa paikan varatulle kurssille.

Varausmaksu 100€ sisältyy kurssin hintaan, eikä sitä palauteta asiakkaan peruessa tulonsa kurssille.

 

Maksutavat

  • Käteinen sekä yleisimmät maksukortit:
    – Visa, MasterCard, American Express, Maestro, V pay, Electron, JCB
  • MobilePay
  • Smartum – liikunta ja kulttuurisetelit
  • ePassi, sporttipassi
  • Edenred Virike
  • Eazybreak
  • Lasku 1-3 erässä. Laskutuslisä on 5€ / lasku, jos haluat maksaa useammassa kuin yhdessä erässä.

Tunneille tultaessa ja tuntien peruminen:

SRL – Suomen Ratsastajainliitto Ry edellyttää, että vakituisesti ratsastava kuuluu ratsastusseuraan tai o

mistaa Green Cardin. Liity Mäntsälän Ratsastajien jäseneksi tai hanki Green Card tästä: http://www.mantsalanratsastajat.com/lomake.html?id=5

Saavuthan tunneille hyvissä ajoin ennen ratsastustuntisi alkamista, mielellään puolituntia ( 30min) aikaisemmin.

Tuntien peruminen

Muualle kuin tuntipuhelimeen tekstiviestillä ilmoitetut peruutukset eivät ole voimassa ja niitä ei lasketa perutuiksi tunneiksi.

Ratsastustuntien peruminen tai siirtäminen tulee tehdä viimeistään ratsastustuntia edeltävänä päivänä (24h).  Samalla sovitaan myös korvaava ratsastustunti Rästi Ruudusta. Tee peruutus tekstiviestillä numeroon: 044 987 5630. Soittoajat ja viesteihin vastausajat: Arkisin ma-pe: klo. 10:00 – 11:00 ja 15:00 – 16:00 ja huolehdithan että saat peruutuksesta kuittauksen. Sairaustapauksissa peruutus tulee tehdä samana päivänä klo 11:00 mennessä.

Myöhässä peruttu tai siirretty tunti lasketaan käytetyksi eikä sitä voi enää käyttää.

Nämä säännöt koskevat kaikkia tunteja. Kausikortti tunteja, 10xkortteja, 5xkortteja ja yksityistunteja jne…